blsz-cimer-170

Az MLSZ Budapesti Igazgatóságának évadnyitóján Lovász Tamás István igazgató hivatalosan is bemutatta a megjelent csapatvezetőknek Juhos Attilát, a Játékvezető bizottság új elnökét.
Az igazgató mielőtt átadta volna a szót az új JB elnöknek elmondta, hogy Esterházy György
saját maga döntött a távozás mellett, mind távozása, mind pedig a váltás példamutatóan zajlott le.

Juhos Attila székfoglalójában elmondta, hogy nem csak a játékvezetésben szeretne reformot, hanem az ellenőrzésben is.
Ezentúl nem csak a jelenlegi ellenőrök fogják a játékvezetőket ellenőrizni, hanem az új elnök szeretné a profi játékvezetőket is bevonni a munkába.
Jelezte, hogy senki ne lepődjön meg, ha NB1-es játékvezetőkkel fog találkozni a lelátókon, ha csak 20-30 percre is.
Az elnök nem ígéri, hogy a játékvezetők ezután hibátlanul fogják vezetni a mérkőzéseket, de próbálják egységesíteni a játékvezetést.
Juhos Attila azt is elmondta, hogy arról értesült, hogy a játékvezetők hangvétele a játékosokkal, edzőkkel nem mindig volt megfelelő, ezen is szeretnének változtatni.
A legfontosabb az, hogy a 90 perc során mérkőzést vezetők működése olyan legyen, amit a csapatok elfogadnak.

Juhos Attila ezután a hozzáirányuló kérdésekre válaszolt, ezekből szemezgettünk:

Leiratkozás:

Az elnök elmondta, hogy nem igazán örülnek a leiratkozásnak, hiszen a játékvezetők száma, főként a kiemelt mérkőzések miatt is korlátolt. Természetesen, ha egy játékvezetőről egy csapat leiratkozik, azt el tudják fogadni, de ha már 3-4-re gondol valaki, akkor az már más szempontból is elgondolkodtató.

Színvonal:

A játékvezetői színvonalról elmondta, hogy azt azért figyelembe kell venni, hogy ugyanúgy, ahogy negyed-, ötöd-1, hatod- vagy hetedosztályban szereplő labdarúgótól nem elvárható az, hogy NB1-es színvonalon játsszon ez így van a játékvezetésben is. Ez nem igazán jó kifogás, de az adott játékvezető azért szerepel abban az osztályban ahol, mert jelenleg ott képes vezetni. Aztán lehet, hogy az évek során feljebb jut, de az egy dolog.
Arra megpróbálnak odafigyelni, hogy a kiemelt mérkőzésekre, minél megfelelőbb játékvezetők menjenek majd, ezt az is segíti, hogy a váltás a Játékvezetői Bizottságnál nem nagytakarítással zajlott le, hanem többen is segítik majd a munkáját, akik jelenleg még jobban ismerik a csapatokat. Ami jól működött, azt szeretnék megtartani.

Rend:

Elmondta, hogy mindig irigykedve nézzük a nálunk magasabb futballkulturájú országokat. Ha nem is tudunk még úgy focizni, ha nem is tudnak a játékvezetők még úgy vezetni, de vannak dolgok, amiben már hasonlóak tudnánk lenni.
Fontos, hogy a kispadok rendbe legyenek, a mérkőzés előtt is rend legyen. Ne tekintse senki ezt úgy, hogy a játékvezető szórakozik.
Elmondta, hogy járt az elmúlt 3 évben is mérkőzéseken, és számára furcsa volt, hogy blsz3-as, blsz4-es meccseken olyan előfordult, hogy a bicikli, az anyós, vagy a 3 éves kisgyerek ott ült a kispadon. Kölcsönösen kell egymás munkáját segíteni.
Ha ezeket be tudják tartani, már előrébb vagyunk.
A többi már a játékvezetőkön múlik.
Azt elmondta a játékvezetőknek, hogy csak azok működjenek tovább, akik hajlandóak, akik szeretnének tanulni. Fontos, hogy taníthatóak legyenek a játékvezetők.
Egy játékvezető soha nem mondhatja el magáról, hogy ő már mindent tud.

Stílus, modor:

A csapatoktól az új elnök azt kérte, hogy írjanak neki, hogyha esetleg a játékvezető stílusa, modora nem megfelelő. Ha egyszer van ilyen, nem hiszik el, ha kétszer akkor sem, de ha több ilyen érkezik, akkor az már jelent valamit.
Elmondta a játékvezetőnek a 90 perc során hatalma van, de ez ugyanúgy van mint más embereknél is, van aki tud élni a hatalmával, van aki nem , van aki meg visszaél vele.
Vagyunk 250-en a BLSZ-ben, senki nem tudja megmondani előre, hogy ki milyen ember.
Abban bízik, hogy a BLSZ1-ben, BLSZ2-ben a Budapesti Igazgatóság két kiemelt bajnokságában egy év múlva csak olyan játékvezetők lesznek, akik emberileg, mentálisan és teljesítményileg is odavalók.

Fő feladatai, céljai:

A Budapest bajnokságokat a lehető legjobb színvonalon szeretné működtetni, az országos utánpótlásba fontos, hogy tudjanak játékvezetőket küldeni. Feladatának tartja, azoknak a kiöregedett játékvezetőknek a megtartását, motiválását, akik már koruk miatt nem tudnak feljebb kerülni.
A negyedik feladatának pedig azt jelölte meg, hogy olyan vezetői gárdát szeretne maga köré gyűjteni, akik megfelelőek és alkalmasak arra, hogy segítsék ezt a munkát. Ezt egy különösen nehéz feladatnak mondta.

A főcél az, hogy visszaállítsa a budapesti játékvezetés rangját és hírnevét. 20 évvel ezelőtt elmondása szerint nagyon jó híre volt, ez senkit nem megbántva már kicsit megkopott, szeretné ezt visszaállítani.
Szeretné, hogy büszke lehessen arra az MLSZ Budapesti Igazgatósága egyesületeinek vezetői, játékosai, hogy itt milyen játékvezetői közösség működik.